Život v Mereme

Život v Mereme

posted in: Aktuality, Press | 0

„Človek človeku je najnavštevovanejším divadlom“, vyriekol grécky filozof Epikuros zo Samu. Roky utekajú, časy sa menia.  Ľudia žijúci v Domove sociálnych služieb a zariadení podporovaného bývania Merema v Modre divadlo prežívajú, navštevujú a úžasne hrajú.

Herci z Meremy sú členmi divadelného súboru Agapé, divadlo pod vedením dramatoterapeuta Martina Žáka hrajú už desať rokov a Modranom  nie sú neznámi. Naštudovali a s veľkým úspechom predviedli šesť divadelných hier, v ktorých stvárnili život v jeho rôznych podobách.

„Každý z nás je jedinečný strom, a to je na tom krásne,“ týmto mottom sa začínalo divadelné predstavenie Štyri ročné obdobia – Strom. Keď sa pozrieme do histórie, tak človek najviac  túžil po troch veciach – „mať moc, slávu a bohatstvo“. Práve na to poukázalo divadelné predstavenie Stroj času. Otvorilo priestor pre diváka a umožnilo mu nájsť odpoveď na otázku, či je možné cestovať do minulosti a zmeniť ju alebo ísť do budúcnosti, vyhnúť sa následkom a vybrať si hodnoty, ktorými sa chceme riadiť. Nadčasová paródia Fantomas sa vracia cez humor a satiru poukazuje na všemocnosť, zjemňuje city  a kultivovane mení negatívneho hrdinu na kamarátskeho a vtipného človeka. Do sveta protikladov, reality a fantázie, romantiky a nebezpečenstva, k zamysleniu sa nad skutočnými hodnotami života vnieslo diváka predstavenie More – nádherné a pokojné, no i kruté, búrlivé a tajomné. „Sme ako more, ktoré skrýva veľa tajomstiev. More, ktoré skrýva  svoju tvár. Sme  more, ktoré osvieži, ublíži aj pohladí. Naša duša je rovnako nepokojná, no vieme byť aj tichí, smutní a zákerní. Sme more, ktoré vás prijíma takých, akí ste. Prijímate aj vy nás takých akí sme?“ O našej histórii vypovedá divadelné predstavenie Drotári. Odkrýva korene slovenského národa a prostredníctvom jemného situačného humoru približuje neľahké putovanie slovenských drotárov spod Tatier celým šírym svetom. Rozpráva o remeselnom fortieli, tradíciách a láske k domovine, tiež o viacročnej drotárskej skúsenosti našich klientov, ktorých drotárske výrobky zdobia nejednu domácnosť. Hra Chráňme dedičstvo našich otcov stvárňuje život, zvyky a tradície keramikárov pôsobiacich v Modre, zároveň vzdáva poctu významným osobnostiam slovenského hrnčiarstva a džbankárstva, ktorí celý svoj život zasvätili tomuto remeslu, vdýchli ho do  hliny a vykúzlili z nej pestrofarebnú harmóniu vecí okrášľujúcich naše obydlia aj srdcia.

Na jeseň sa do bohatého repertoáru divadla Agapé zaradia dve nové predstavenia. Aby naši herci nabrali do práce tú správnu chuť, 27. marca 2019 zavítali  do Divadla Jána Palárika v Trnave a pozreli si dobrodružnú hru Ostrov pokladov od Írskeho spisovateľa Roberta Louisa Stevensona. Famózny rozlet fantázie a humoru   ktorý sa prelínal celou divadelnou hrou, činorodosť postáv a zároveň mravný aspekt celého diela bol pre nás ponaučením a najmä inšpiráciou.

Ďakujeme vám všetkým za podporu, vidíme sa v októbri,  na pre nás novej divadelnej scéne…

Leave a Reply