Drotári z Meremy

Drotári z Meremy

posted in: Aktuality, Press | 0

Sme herci Divadla Agape  z  Domova sociálnych služieb a zariadenia podporovaného bývania Merema v Modre. Pod vedením  nášho režiséra a kamaráta Martina Žáka sme nacvičili novú divadelnú hru Drotári.

Prečo práve drotári ? Lebo u nás v Mereme pracuje skutočný pán drotár. Volá sa Lacko Kunetka a už niekoľko rokov nás učí drotárske remeslo. Pri našej práci v drotárskej dielni nám rozprával príbehy o slovenských drotároch, ktorí odchádzali zo Slovenska do  sveta za prácou. Porozprával nám o ich dlhej ceste spod Tatier až za šíry oceán, o remesle, tradíciách, nových zážitkoch a láske k domovu. Tak sa nám to páčilo, že sme sa rozprávali s naším režisérom Maťom Žákom, či by sme o tom neurobili divadelné prestavenie. On nám  povedal, že je to veľmi pekná myšlienka a ideme do toho…

A tak sa aj stalo. V septembri 2015 sme sa vlakom vybrali na výlet do Žiliny. V Budatínskom zámku sme navštívili drotárske múzeum. Mali sme z toho veľký zážitok. Kúpili sme si pekné knihy o drotároch, ich práci, a tiež drotárske pohľadnice. Keď sme sa vrátili domov, začali sme  skúšať, veľa sme sa  pri tom nasmiali a  moc nás to bavilo… Hra Drotári  mala premiéru v decembri 2015 pred domácimi u nás v DSS a ZPB Merema. Zahrali sme  pre našu rodinu, kamarátov a ľudí, ktorí nám pomáhajú. Veľmi sa im naše vystúpenie páčilo.  Druhé predstavenie  sme mali v priestoroch starej radnice v Modre na Vianočnom zastavení. Opäť sme mali úspech, skvelý pocit, ľudia nás odmenili potleskom.

Dňa  17.  marca 2016 sme sa zúčastnili  19. ročníka krajskej súťažnej prehliadky detskej dramatickej tvorivosti a ochotníckeho divadla dospelých hrajúcich pre deti Stretnutie s malou Táliou. Podujatie usporiadal  Bratislavský samosprávny kraj,    Malokarpatské osvetové stredisko v Modre  v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Senci a mestom Senec. Tam sme vyhrali 2. miesto a špeciálnu cenu poroty – postup na celoštátnu divadelnú súťaž Divadlo a deti do Rimavskej Soboty, kde 2. -4. júna 2016 zahráme naše predstavenie Drotári. Veľmi sa na to tešíme. Nielen na vystupovanie, ale hlavne na to, že ako divadelný súbor budeme spolu a bude nám dobre. Lebo sa máme radi.

Leave a Reply