Ako plynie čas v Mereme

Ako plynie čas v Mereme

posted in: Aktuality, Press | 0

Rok 2021 v Domove sociálnych služieb a zariadení podporovaného bývania Merema bol a je naplnený entuziazmom a vierou v pozitívny zajtrajšok. Každý deň je iný, s množstvom pestrých aktivít, ktoré spríjemňujú našim klientom bežný deň a uľahčujú neľahké chvíle, ktoré im život prináša.

V zime sme počítali deň za dňom a trpezlivo čakali na malé krôčiky vedúce k uvoľneniu epidemiologickej situácie, aby sme sa mohli rozbehnúť do sveta. A stalo sa. Situácia sa začala uvoľňovať a brána Meremy sa pomaly začala otvárať. Pod profesionálnym vedením zamestnancov sa klienti opäť začali zapájať do života komunity.
V priestoroch Bratislavského samosprávneho kraja sa uskutočnila výstava obrazov klientov domovov sociálnej služby v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, na ktorej si našlo svojho majiteľa 5 obrazov z kreatívnej dielne Nový ateliér. Znovuotvorenie čiastočne zrekonštruovaného chráneného pracoviska MUSIQUE CLUB GALERIE umožnilo svojim návštevníkom posedenie pri voňavom dúšku kávy z nového kávovaru a našim klientom opäť priestor na pracovnú príležitosť, stretnutie sa s ľuďmi z komunity a priateľmi. V súťaži vyhlásenej BSK „O najkrajšiu záhradu“ sme sa prezentovali pestrofarebnými kvetinovými záhonmi a bylinkovou záhradou, ktorej dary využívame pri fytoterapii. Artefakty remeselnej dielne vychádzajúce z rúk keramických a drotárskych majstrov sme mali možnosť prezentovať na výstave v Dome kultúry Ružinov, ktorú slávnostne otvoril pán starosta Martin Chren. S veľkým úspechom sa stretla výstava umeleckého stvárnenia hliny, drôtu a maľby, organizovaná Slovenskou agentúrou na podporu zdravotne postihnutých občanov. Diela našich umelcov obdivovali návštevníci v priestoroch Klientskeho centra Okresného úradu v Bratislave, pod záštitou štátneho tajomníka Ministerstva obrany pána Mariana Majera. V júni, opäť vďaka už spomenutej agentúre a podpore jej predsedu pána Arpáda Beníka sme sa stretli s talentovanými zdravotne znevýhodnenými ľuďmi z rôznych kútov Slovenska v lone prírody Liptova. Naši klienti tu dali priestor svojej tvorivosti a fantázii. Vízie v oblasti maľby, kresby, fotografovania a práce s hlinou nepoznali obmedzenia a rozmer ich kreativity nepoznal hranice. Zariadenie Košického samosprávneho kraja DOMKO-DSS pozvalo našich klientov na „výnimočné podujatie pre výnimočných ľudí – Blumiáda“. Trojdňové malé olympijské hry boli spestrené florbalom, petangom, lezeckou stenou a jazdou na koni. „Víťazmi sme boli všetci“, povedali pri návrate domov naši športovci. Záver leta sa niesol v znamení rekreačného pobytu v Senci, kam naši klienti každoročne chodia s veľkou obľubou a nebolo to iné ani tento rok. Veľkým zážitkom sa stal turistický pobyt v Terchovej, poznávanie prekrásneho oravského kraja a oravskej prírody s výstupom na Malý Rozsutec. Žiť a rozdávať lásku prostredníctvom umenia, je hlavné posolstvo Divadla Agapé (pri DSS a ZPB Merema pod vedením Martina Žáka a Dariny Rohaľovej), ktoré získalo „Ocenenie v sociálnej oblasti“. Jeho protagonisti sú herci čistého srdca, divadlo majú v sebe a robia ho s láskou.
Jeseň otvorila možnosti na prezentáciu umeleckých artefaktov z kreatívnej, keramickej a drotárskej dielne, ktoré mohli obdivovať ľudia na viacerých miestach a rôznorodých podujatiach: Slávnosť hliny v Modre, Prezentácia vinárstva v Jablonci, Hotel Granit v Piešťanoch, Keramické trhy v Pezinku, Ministerstvo dopravy SR, Charitatívny bazár na BSK, na ktorom sa Merema prezentovala nielen umeleckými dielami, ale ponúkala i malé občerstvenie v podobe kávy, ovocných štiav, sladkých a slaných oblátok, ktoré zhotovil náš klient, pán Ľudovít Zemko.
Adventné obdobie v Mereme sa každoročne nesie v duchu vianočných príprav. Rozvoniavajú oblátky, zdobia sa medovníky a rozsvecujú vianočné sviečky. Prichádza čas na bilancovanie a poďakovanie všetkým našim sympatizantom, priateľom a v neposlednom rade zamestnancom, ktorí nešetria podporou, entuziazmom ani láskou.
MEREMA VÁM VŠETKÝM PRAJE PRÍJEMNÉ PREŽITIE VIANOČNÝCH SVIATKOV
A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2022.

Leave a Reply